Diş Tedavisi, Dişeti Hastalıkları

Diş Tedavisi

Diş etlerimizi sağlığı açısından en önemli bakım diş fırçalamadır. Diş fırçalamanın ihmal edildiği ya da doğru yapılmadığı durumlarda diş etlerinde gingivitis denen hafif iltihap durumu gelişebilir.

Diş etlerimizi sağlığı açısından en önemli bakım diş fırçalamadır. Diş fırçalamanın ihmal edildiği ya da doğru yapılmadığı durumlarda diş etlerinde gingivitis denen hafif iltihap durumu gelişebilir. Gingivitis, diş minesinin diş eti ile birleştiği noktadaki yiyecek artıklarının bakteriler tarafından bozulması ile oluşur. Dünyada en sık görülen hastalık gingivitistir. Bu durumda diş etleri hafif kabarık, mine-diş eti sınırı kırmızı bir çizgi halindedir. Gingivitisin tedavisi ağız bakımının daha iyi yapılmasıdır. Düzenli bir bakım ve diş hekiminin yapacağı diş taşı temizliği ile bu durum kolaylıkla düzelebilir. Diş bakımı için diş fırçalama, diş ipi ve ara yüz fırçaları birlikte kullanılmalıdır. Gingivitisi engellemenin bir yolu da 6 ayda bir düzenli diş hekimine giderek diş bakımını yaptırmaktır. Diş taşı oluştuktan sonra diş fırçası ile temizlenemez, sadece diş hekimi tarafından uzaklaştırılır.

Gingivitisin ileri aşaması periodontitisdir (Diş eti ve çene kemiği iltihabı). Diş eti sınırında oluşan iltihabi dokular diş eti cebini derinleştirerek kemiğe doğru giderler. Kemiğe ulaşan iltihabi doku hem cebin daha da derinleşmesine hem de kemiğin yavaş yavaş erimesine sebep olur. Bu durumda diş kökleri açığa çıkmaya başlar ve soğuk sıcak hassasiyetine neden olur. Dişlerin aralarında beliren üçgen boşluklara da yiyecek artıklarının daha kolay birikmesi sonucu bu durum daha da şiddetlenerek adeta kartopu gibi büyür. Bu nedenle sağlık sorunlarını daha en başındayken çözmek çok daha kolay ve az maliyetlidir. Periodontitisin ilerlemesi ile dişlerde sallanma da görülür ve ileri aşamada dişler kaybedilebilir. Periodontitisin en önemli zararı geri dönüşsüz bir hastalık olmasıdır. Hekime gittiğimiz andan itibaren tedavi başlanabilir fakat daha öncesinde oluşmuş olan zarar tamir edilemez, yani kemik ve diş eti kaybı olduysa artık tekrar yerine konamaz. Bu açıdan erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

Diş eti rahatsızlıklarının sebeplerinin başında temizlik alışkanlıkları gelse de bazen sistemik hastalıklar (Şeker hastalığı, hamilelik, ergenlik, bağışıklık sistemini etkileyen kimi hastalıklar), diş sıkma alışkanlıkları ve henüz saptanamamış bazı faktörler sebebiyle de ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda henüz çok genç yaşta ortaya çıkan ve oldukça şiddetli ilerleyen periodontitis tipine de rastlanabilir. Buna agresiv periodontitis denir. Bu durumda çok daha düzenli bir takip ve tedavi planı uygulanır. Diş eti rahatsızlıklarının önemli bir bölümü diş eti kanaması ile başlar. Kişiler diş fırçalama esnasında kanama olduğu zaman korkarak fırçalamayı azaltırlar. Bu oldukça yanlıştır. Kanama görülmesi durumunda hemen diş hekimine başvurmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Bazı durumlarda ise kanama olmadan da hastalık ilerleyebilir. Özelllikle sigara içen kişilerde diş eti kanaması gizlenir ve belirti vermez. Bu durum, hastalığın ancak çok ileri aşamada farkedilmesine sebep olur. Bunu engellemek için en az senede 1 defa diş hekimi kontrolünden geçilmesi şarttır.

Oluşmuş diş eti ve kemik kayıplarının tedavisi cerrahi metotlarla yapılmaktadır. Diş eti kayıpları genellikle flep ya da greft denen ve ağzın başka bir bölgesinden diş eti alarak gerekli kısma yama yapmak olarak da tanımlanabilecek işlem ile tedavi edilir. Benzer şekilde kemik kayıpları da yapay ya da gerçek kemik kullanılarak tamir edilebilir. Bu işlemler yaygın olarak yapılsa da tedavi öncesinde doğru bir muayene ve teşhis yapılmazsa, uygulanan tedavinin etkinliği azalabilir.

Diş hekimliğinde, tüm tıp dallarında olduğu gibi konservatif yaklaşım öndedir. Dişlerin kuron kısımları tamamen kırılıp dökülse de kök kısmını kullanarak yeni bir diş yapmak mümkündür.

Çapa Ortodonti Cep Telefonlarında

Diş Tedavisi

Modern teknolojiyi takip ediyoruz.
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için web sitemizi yeniledik. Mobil cihazlarda ve cep telefonlarında sayfalarımızı güvenle ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.

Mevcut sayfalarımızda yaptığımız yeniliğin yanısıra, hem teknoloji, hem tasarım, hem de içerik olarak yepyeni bir anlayışla hizmetinizdeyiz.

Sayfalarımızla ilgili görüş ve şikayetlerinizi
E-Posta adresine gönderebilirsiniz.

Ortodonti, Implant, Diş Tedavisi, Ağız Sağlığı ve Diş Sağlığı için Önerilerimiz:

Implant, Ortodonti, Diş Sağlığı, Diş Eti Tedavisi ve İsanbul Diş Hastanesi Konularında Bilgi Sahibi Olmak İçin Aşağıdaki Web Sayfalarını Ziyaret Edebilirsiniz: